Mai téma az előítélet lesz találtam 2 nagyon jó idézetet ami a témába nagyon illik, ezzel kezdeném a mondókámat 🙂
“Nem az számít, hogy honnan jöttél, milyen a vallásod vagy a bőrszíned, hanem az, hogy milyen ember vagy! Sok értékes embert veszít a világ az előítéletekkel. ““Nem az szám
“Nem az számít, hogy honnan jöttél, milyen a vallásod vagy a bőrszíned, hanem az, hogy milyen ember vagy! Sok értékes embert veszít a világ az előítéletekkel!” |
ít, hogy honnan jöttél,
(http://www.netorian.hu/index.php?lap=idezetreszl&id=2314)
Sokszor művel balgaságot az ész,
Ha külsőből belsőt ítélni kész. (http://www.citatum.hu/idezet/11091)
Először kezdeném a fogalmával, bár ez gondolom mindenkinek nyilvánvaló.
Az előítélet olyan hibás gondolkodásmódon alapuló, előre kialakított feltételezés vagy vélemény kifejtése.
Sajnos az előítéletek alól a gyerekek sem mentesülnek, nem kell hogy téma legyen kik a romák, melegek, vagy zsidók. És ezeket mind honnan tudják?! Elcsíp pár mondatot a felnőttek közti beszélgetésekből és már neki is lesz amolyan előítélete a romák, meleg vagy sorolhatnám még kik felé. Mindenkinek vannak előítéletei, még aki tagadja is. Ennek számos oka, ember általában tartózkodó az ismeretlennel szemben, és ezáltal ami idegen könnyen tűnik fenyegetőnek. Pl ;minden kultúrának meg van a maga beszédstílusa, gesztikulációja és hogy milyen hangosan beszélnek az emberek és beszéd hangnem például kiválthat egyfajta ijesztést és ez átalakulhat az agresszió jeleként is. Mert ő nem abban nőt fel, nem ezt a stílust és gesztikulációkat ismeri, számára ez teljesen idegen. Hiszen a saját kultúrában a hang felemelése haragot, fenyegetést jelent. Ezért fontos ismerni egymás szokásait, ez szükséges ahhoz, hogy jól dekódoljuk a másik jelzéseit.
Valójában az ember lelke mélyén nem a külső veszélyektől fél legjobban, hanem az önértékelése sérülésétől. Főleg gyermekként megfogalmazni nehéz ezt az előítéletet.
Az előítéletességgel kapcsolatos kutatások éppen azt találták, az erős előítéletekkel bíró emberekre jellemző egyfajta merev énkép, ami nem tűri a hibázás lehetőségét. Nem tudják elfogadni saját gyengeségeiket.
Például ha gyermekünk azt kérdezi, hogy xy miért nem ünneplik a karácsonyt? Nem az lesz rá a válaszunk hogy csak, mert ők egy zsidók és náluk más a szokások. Hanem felvezethetjük az nekik, milyen vallások, szokások vannak a világban a miénken kívül. Vagy éppen azt is el lehet mesélni kik voltak az ősei és lehet ezért tartják ezeket a szokásokat.
Elmondhatjuk az is, hogy Magyarországon élünk és pl; valaki elmegy karácsonykor az éjféli misére, Mihály bácsiék viszont nem feltétlenül azt vallják hogy ott kell lenniük a szentmisén, ezáltal érezze a hagyományok különbözősége természetes dolog.
Ezzel csak azt akartam bizonyítani , sokat számít az előítéletesség megelőzésében, ha a gyermek nem érzékeli homogén masszának azt a csoportot, amihez tartozik, hanem bemutatjuk, hogy mindenki más a másikhoz képest.
Nem baj ha nem pontosan tudja megkülönböztetni a csoportokat, a legfontosabb értse és tudja egymás szokásainak, sajátosságainak megismerése akár kapocs is lehet, nem feltétlenül kell hogy elválasszon minket embereket egymástól.
Köszönöm a figyelmet.
Remélem tetszett.
milyen a vallásod vagy a bőrszíned, hanem az, hogy milyen ember vagy! Sok értékes embert veszít a világ az előítéletekkel. “
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: